Kolorowe Jeziorka


Położone na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, Kolorowe Jeziorka są jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i zielone są pozostałością po Wieściszowickich kopalniach pirytu.

Purpurowe Jeziorko 560m n.p.m.

Rudawski Park Krajobrazowy
Wieściszowice (niem. Rohnau) - pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1255 r. W 1373 r. we wsi istniał kościół. Aktualnie w Wieściszowicach znajdują się dwa obiekty sakralne. Pierwszy to późnogotycka świątynia z 1559 r. Drugi neogotycki zabytek wybudowano w 1850 r. Największą atrakcją wsi są Kolorowe Jeziorka, które powstały po zalaniu dawnych wyrobisk pokopalnianych (eksplorowano na zboczach Wielkiej Kopy złoża siarki i pirytu). W dolnej części Wieściszowic zwanej „Pod zegarem” działał zakład chemiczny produkujący witrolej (kwas siarkowy) z przerobionego surowca z pobliskich kopalń. Urobek dowożono do sąsiadującej miejscowości Marciszów, nieistniejącą już linią kolejki wąskotorowej. Po wyczerpaniu się złóż pirytu zakład produkował farby olejne. Fabryka została zamknięta w 1925 r.

Gota pomiędzy jeziorkami
Podróż po górskich wyrobiskach pokopalnianych zaczynami od Żółtego Jeziorka, które jest najniżej położonym jeziorkiem ze wszystkich czterech. Podczas suchych okresów poziom wody znacznie w nim spada, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu. Do tego stawu prowadzą dwie drogi, jedna prosto ze ścieżki, druga przechodząca przez grotę od strony Purpurowego Jeziorka.




Żółte Jeziorko 560m n.p.m.
Purpurowe Jeziorko jest skutkiem zalania wyrobiska "Nadzieja" w najstarszej z kopalń z 1785r. Wypełnia je woda w kolorze purpury będąca roztworem kwasu siarkowego, co jest skutkiem wydobywania pirytu. Piryt jest kamieniem z gromady siarczków, przez swoją złoto-metaliczną barwę często nazywany był "złotem głupców" lub "kocim złotem".







Purpurowe Jeziorko 560m n.p.m.
Następnym jeziorkiem na naszej drodze jest Jeziorko Błękitne zwane Lazurowym. Swój piękny kolor zawdzięcza związkom miedzi wydobywanej na terenie dawnego wyrobiska "Nowe Szczęście". Zależnie od panujących warunków pogodowych zalew zmienia swój lazurowy kolor. W przeciwieństwie do Purpurowego Jeziorka, w Błękitnym występuje bujna roślinność, glony oraz wiele gatunków płazów. Na całym terenie Wieścisowickich kopalni możemy spotkać licznie sztolnie, które są idealnym siedliskiem dla nietoperzy, tak jak ta usytuowana nieopodal Lazurowego Jeziorka.

Błękitne Jeziorko 635m n.p.m.
Ostatnim z jeziorek jest Zielone Jeziorko zwane Czarnym w dawnym wyrobisku "Gustaw". Stawek pojawia się jedynie przy obfitych deszczach, potem wysycha potrafiąc zniknąć na wiele lat.
Zakończeniem naszej podróży jest zdobycie szczytu Wielkiej Kopy na wysokości 871m n.p.m.

Komentarze